توانبخشی و فیزیوتراپی

نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی

نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی

نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی موضوعی است که باید گفت که ممکن است نحوه استفاده از این محصول، با توجه به مدل‌های مختلف آن، برخی تفاوت‌های جزئی داشته باشد. دستگاه فیزیوتراپی از طریق ارسال محرک‌های عصبی، سلول‌های عصبی را تحریک می‌کند. قبل از خواندن ادامۀ مقاله به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت تمایل به دریافت قیمت دستگاه فیزیوتراپی خانگی به صفحۀ قیمت دستگاه فیزیوتراپی خانگی مراجعه نمایید.

این محصول می‌تواند مانع از انتقال سیگنال‌های درد به مغز بیمار شود. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید از نحوه کار با این محصول اطلاعاتی را کسب کنید، توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

آموزش نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی

اهمیت آگاهی از قطعات دستگاه فیزیوتراپی خانگی در استفاده از آن

اگر می‌خواهید نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی را یاد بگیرید، باید بگوییم که استفاده از این دستگاه، اصولاً کار بسیار راحتی است. شما به راحتی در منزل خود، می‌توانید از این دستگاه با هر برندی که می‌خواهید، استفاده کنید.

همچنین با استفاده از این محصول می‌توانید دردهای خود یا بیماران دیگر را تسکین دهید یا در نهایت درمان کنید. برای استفاده از این دستگاه، ابتدا لازم است با قطعات و دکمه‌های آن آشنا شوید.

• ۳ عدد چراغ در قسمت پشت این محصول وجود دارد که هر کدام از آن‌ها، اعداد مختلفی را نمایش می‌دهند. این چراغ‌ها از سمت چپ به راست، شامل پالس، فرکانس و تایمر هستند.

• در قسمت پایینی دستگاه هم، سه دکمه استارت، استاپ و مود قرار دارند. این محصول می‌تواند به صورت اتومات روی برنامه تنظیم شود و به همین خاطر، امکان تغییر پالس و فرکانس وجود ندارد.

• دو عدد پیچ ولوم در سمت راست وجود دارد که به کمک آن‌ها، می‌توانید مقدار ولتاژ وارد شده به بدن را تنظیم کنید. حداکثر میزان ولتاژ هم، ۳۲ ولت است.

• دو عدد کابل به رنگ مشکی که یک سر آنها ضخیم و سر دیگر نازک است.

نحوه استفاده از انواع دستگاه‌های فیزیوتراپی خانگی

دستگاه‌های فیزیوتراپی خانگی، دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. ما در این بخش، چند نمونه از دستگاه‌های فیزیوتراپی خانگی را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم. این دستگاه‌ها عبارت‌اند از:

دستگاه فیزیوتراپی خانگی حرکتی

این نوع دستگاه فیزیوتراپی خانگی برای افرادی که دارای معلولیت هستند، مناسب است.

1. برای استفاده از این دستگاه، باید در ابتدا آن را به برق بزنید و همینطور با توجه به دکمه خاموش و روشن پشت دستگاه، آن را روشن کنید.

2. سپس باید به چراغ‌های پشت دستگاه نگاه کنید که هر کدام اعداد مختلفی دارند. با استفاده از آن‌ها می‌توانید تغییرات لازم را برای دستگاه انجام دهید.

3. سپس دکمه مود را مشاهده کنید و با استفاده از آن، برنامه مورد نظر خود را تعیین کنید.

4. می‌توانید با توجه به نیاز، تایمر و پالس را هم کم یا زیاد کنید‌.

5. زمانی که برنامه را انتخاب کردید، دکمه استارت را برای شروع کار بزنید.

6. برای این که بتوانید برنامه را تغییر دهید، از دکمه استاپ استفاده کنید و جهت تعیین برنامه دیگر، دکمه مود را فشار دهید.

7. به دکمه‌های سمت راست دستگاه نگاه کنید تا با استفاده از آن‌ها، بتوانید مقدار ولتاژ وارد شده به بدن را تنظیم کرده و به خوبی کار را پیش ببرید.

8. دو عدد کابل مشکی را که سوکت‌های ضخیم‌تری دارند، به جایگاه خروجی جریان الکتریکی متصل کنید و سپس سر دیگر کابل را که دارای سوکت‌های نازکی به رنگ قرمز و مشکی است را هم، به پدهای الکترود وصل کنید.

دستگاه تحریک الکتریکی عضلانی

یکی دیگر از انواع دستگاه‌های فیزیوتراپی خانگی، دستگاه تحریک الکتریکی عضلانی است که این دستگاه برای الکتروتراپی پس از تصادف، آسیب نخاعی یا سکته مغزی در عضلاتی که به شدت آسیب دیده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه کار با این دستگاه، به این شکل است که کاری که مغز شما در این حالت انجام می‌دهد را تقلید می‌کند. یعنی یک سری پدهای الکتریکی به قسمت‌های مختلف یک عضله اتصال پیدا می‌کنند و یک تکانه الکتریکی کوچک هم به عضله ارسال می‌شود. این تکانه به عضله فرمان می‌دهد که منقبض شود.

ماساژ درمانی

این دستگاه فیزیوتراپی خانگی، برای افرادی که از استرس یا دردهای مرتبط با آرتریت رنج می‌برند، مناسب است. نحوه استفاده از این دستگاه، به این شکل است:

با باتری یا دو شاخه برقی کار می‌کنند و شما می‌توانید از طریق پریز برق آن‌ها را روشن کنید‌. سپس با استفاده از روش‌های مختلف همچون لرزش، چرخش، ضربه یا ماساژ شیاتسو در نقاط خاص عضلات گره‌دار یا دردناک، ماساژ را اعمال کنید. به این شکل می‌توانید نقاط مختلف را ماساژ دهید تا استرس، تنش و درد کاهش پیدا کنند.

دستگاه فیزیوتراپی رک مدل ۴ کاناله

نحوه کار با دستگاه فیزیوتراپی رک مدل ۴ کاناله بسیار راحت است.

1. کافیست که شما دستگاه را به جریان برق متصل کنید.

2. سپس پدها یا همان الکترودهای دستگاه را به صورت صحیح در محل مورد نظرتان توسط کش‌های مخصوص وصل کنید.

3. کار بعدی شما این است که دستگاه را تنظیم کنید و همینطور به تنظیم شدت جریان الکتریکی هم، بپردازید.

4. در نهایت دستگاه را روشن کنید و تا تمام شدن کامل دور دستگاه، انتظار بکشید.

در بخش بالا به معرفی دستگاه‌های فیزیوتراپی خانگی اشاره کردیم تا افراد بتوانند با دیدگاه کامل و جامع برای تهیه این محصول اقدام کنند. دستگاه فیزیوتراپی رک مدل ۴ کاناله جزء بهترین گزینه‌های درمانی برای افرادی است که به دنبال نوع خانگی این محصول هستند.

نکات مهم در هنگام استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی

به دلیل اینکه استفاده از دستگاه‌های فیزیوتراپی خانگی زیر نظر متخصص نیست، لازم است تا به برخی از نکات هنگام استفاده از آن توجه کنید.

1. اولین مورد این است که جریان برق دستگاه با اتصال به بدن، باعث ایجاد احساس گزگز، وز وز یا سوزن سوزن شدن می‌شود. این احساس در ابتدا زیاد است اما کم کم بدن به گز گز ناشی از دستگاه عادت می‌کند. بنابراین جای نگرانی نیست.

2. گاهی ممکن است افراد به پدهای چسبی دستگاه حساسیت داشته باشند، در این صورت بهتر است پیش از استفاده از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید.

3. الکترودهای دستگاه به هیچ عنوان نباید روی گلو یا چشم‌ها قرار گیرند.

4. بهتر است قبل از استفاده، عضو مد نظر را از هر روغن، لوسیون یا کرم مرطوب کننده پاک کنید.

5. به هیچ عنوان الکترودها را روی جای زخم یا سوختگی قرار ندهید و اگر الکترودها باعث سوختگی پوست شما شدند، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

6. بهتر است هنگام هربار استفاده از دستگاه، جای نصب الکترودها را تغییر دهید.

7. همچنین بهتر است محل مورد نظر را شیو کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله با نحوه استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی آشنا شدیم و دانستیم افرادی که دارای دردهای مزمن هستند و نمی‌توانند به کلینیک‌های فیزیوتراپی مراجعه کنند، می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

نحوه کار با این محصول بسیار ساده است و افراد می‌توانند با مراجعه به دفترچه راهنمای آن، درخصوص چگونگی استفاده از آن اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند.

اگر قصد خرید این محصول را دارید، می‌توانید به سایت رادمان پلاست مراجعه کرده و قیمت دستگاه فیزیوتراپی خانگی را مشاهده کنید. سپس با توجه به نیاز خود، با صرف هزینه و زمان کم، آن را تهیه نمایید.

در ادامه از موضوعاتی که در این مقاله به آن ها برای شما بیان کردیم باید به این موضوع اشاره کنیم که کولر های صنعتی کاربرد های و توانایی های زیادی دارند که می‌توان آن ها را مورد توجه قرار داد و به آن ها بپردازیم و آن ها را مورد توجه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *