توانبخشی و فیزیوتراپی

طب سوزنی چگونه به درمان تنبلی تخمدان کمک می کند؟

طب سوزنی و تنبلی تخمدان

در این مقاله از فروشگاه خرید سوزن طب سوزنی طب صبا میخواهیم شما را در مورد رفع تنبلی تخمدان با طب سوزنی صحبت کنیم

PCOS شایع ترین اختلال غدد درون ریز زنانه است و به شدت با هیپرآندروژنیسم، اختلال تخمک گذاری و چاقی مرتبط است. PCOS خطر ابتلا به اختلالات متابولیک مانند هیپرانسولینمی و مقاومت به انسولین را افزایش می دهد که می تواند منجر به دیابت نوع 2، فشار خون بالا و افزایش احتمال ابتلا به عوامل خطر قلبی عروقی و اختلال در سلامت روان در آینده شود.

علیرغم تحقیقات گسترده، اطلاعات کمی در مورد اتیولوژی PCOS وجود دارد. این سندرم با عوامل محیطی و مرکزی مرتبط است که بر فعالیت عصب سمپاتیک تأثیر می گذارد. نابراین، سیستم عصبی سمپاتیک ممکن است یک عامل مهم در ایجاد و حفظ PCOS باشد. واضح است که طب سوزنی می تواند PCOS را از طریق تعدیل سیستم های تنظیمی درون زا، از جمله سیستم عصبی سمپاتیک، غدد درون ریز و سیستم عصبی غدد درون ریز تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از زنان مبتلا به PCOS نیاز به درمان طولانی مدت دارند. روش های دارویی فعلی موثر هستند اما اثرات نامطلوبی دارند.

مشاهدات تجربی در مدل‌های تخمدان پلی کیستیک ناشی از استروئید و داده‌های بالینی حاصل از مطالعات در زنان مبتلا به PCOS نشان می‌دهد که طب سوزنی اثرات مفید طولانی‌مدتی بر سیستم‌های متابولیک و غدد درون ریز و تخمک‌گذاری دارد.

رفع تنبلی تخمدان با طب سوزنی

رفع تنبلی تخمدان با طب سوزنی

هر زنی که حداقل دو مورد از سه معیار زیر را داشته باشد، دارای سندرم تخمدان پلی کیستیک است:

اختلال تخمک گذاری (یا عدم تخمک گذاری)، هیپرآندروژنمی یا تخمدان پلی کیستیک در ارزیابی اولتراسوند. پس از حذف سایر علل هیپرآندروژنیسم (تولید بیش از حد آندروژن ها مانند تومورهای ترشح کننده آندروژن، هیپرپرولاکتینمی، بیماری دیستیروئید، سندرم کوشینگ و هیپرپلازی مادرزادی قشر آدرنال).

رفع تنبلی تخمدان با طب سوزنی

طب سوزنی قرار دادن سوزن استریل فوق العاده باریک در نقاط خاصی از بدن هست که در کانال ها یا مریدین ها قرار دارد. این مسیرها در هر دو قسمت بیرونی و داخلی بدن وجود داره. زمانی که این نقاط سوزن زده شن، می تونن مسیری که در عملکردهای مختلف بدن هست رو کنترل کنن. طب سوزنی در مشکلاتی از ناباروری مثل کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید هم کمک کننده است. هم چنین طب سوزنی در مبارزه با ناباروری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز مفید است.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هم به دنبال کنترل باروری و هم علائمی مانند سیکل های قاعدگی نامنظم، مقاومت به انسولین، تخمدان پلی کیستیک، اختلال آندروژن، هیرسوتیسم، آکنه یا ترکیبی از این موارد هستند. در حال حاضر اشکال اصلی درمان برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، درمان‌های مبتنی بر دارویی مانند کلومیفن برای باروری و قرص‌های ضد بارداری خوراکی ترکیبی برای کنترل علائم (مانند چرخه‌های قاعدگی نامنظم) است. با این حال، درمان های مبتنی بر دارویی نیز با عوارض جانبی متفاوتی همراه هستند.

برای خرید انواع سوزن طب سوزنی اعم از سوزن پرس نیدل و همچنین نیدل سوجوک با این مجموعه تماس بگیرید.

تقویت تخمدان با طب سوزنی

محبوبیت طب سوزنی در میان کشورهای غربی رو به افزایش است. Xue 2007 گزارش داد که 68.9٪ از جمعیت استرالیا از داروهای مکمل و جایگزین استفاده می کنند، در حالی که 9.2٪ از جمعیت استرالیا طبق یک نظرسنجی ملی مبتنی بر جمعیت که در سال 2005 انجام شد، از طب سوزنی استفاده کرده اند. در بریتانیا، افزایش مداوم در طول زمان در استفاده از طب سوزنی از 3 میلیون در سال در سال 2001 به حدود 4 میلیون در سال 2012 گزارش شد.در ایالات متحده، تعداد کاربران طب سوزنی طی دوره 10 ساله از سال 2002 تا 2012، 50 درصد افزایش یافته است.

طب سوزنی به بازگشت تعادل غدد درون ریزو هورمون ها کمک کرده و به طور مستقیم بر روی فرآیند تخمک گذاری و درمان تنبلی تخمدان اثر می گذارد.تکنیک های طب سوزنی مختلفی وجود دارد که می تواند در بهبود گردش خون به تخمدان و رفع تنبلی تخمدان موثر می باشد.بطور کلی طب سوزنی سببب تحریک سیستم عصبی و آزادسازی مولکول های انتقال دهنده عصبی می شود طب سوزنی گردش خون به رحم و تخمدان را افزایش داده و سبب تقویت دیواره رحم می‌شود که مناسب شرایط بارداری است. طبق تحقیقات، بانوانی که این مشکل را داشتند به کمک طب سوزنی طی جلسات منظم توانسته اند باردار شوند و کودکی سالم به دنیا بیاورند و لذت مادر شدن را تجربه کنند.

تاثیر طب سوزنی بر تنبلی تخمدان

اثرات طب سوزنی بر روی تنبلی تخمدان عبارتند از:

  • تاثیر بر ولید بتا اندورفین و تولید هورمون گنادوتروپین
  • تاثیر بر تولید هورمون LH،FSH و آندروژن
  • تعدیل فعالیت اعصاب سمپاتیک و ارتقاء گردش خون در تخمدان
  • تنظیم عملکرد گیرنده های هورمون/ پپتیدهای استروئیدی
  • کاهش سطح هورمون تستوسترون در خون
  • تعدیل سطح انسولین و گلوکز در خون
  • کاهش حساسیت نسبت به درد، استرس و اضطراب، افزایش آرامش
  • کاهش التهاب، از طریق تحریک تولید فاکتورهای تنظیم کننده سیستم ایمنی

برای درمان با طب سوزنی، بیمار طبق جلساتی که پزشک برای او مشخص می‌کند مراحل درمان را طی می‌کند. مطالعات علمی مریدین‌های طب سوزنی و جنبه‌های عصبی غدد درون‌ریز مریدین‌ها را بررسی کرده‌اند. در طب سوزنی یک سری نقاط شامل LI4،SP9 ، SP6 ، ST29 ، CV6، CV3 وP6  با استفاده از سوزن به صورت دستی تحریک می شوند که در کانال‌های انرژی و هورمون‌های بیمار اثرگذار است. پس از گذشت چند جلسه از درمان، فرد متوجه بهبودی و نظم در قاعدگی می‌شود. تعداد جلسات درمان بسته به هر بیمار متفاوت است و توسط پزشک مشخص می‌شود. متخصصین پیشنهاد می‌کنند بیمار در طی مراحل درمان با طب سوزنی تحرک بیشتری داشته باشد. بیماران می‌توانند پیاده روی کنند یا حرکات کششی و نرمشی را در منزل انجام دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *