توانبخشی و فیزیوتراپی

10 نکته مهم در مورد نیدل طب سوزنی

نیدل طب سوزنی، سوزن طب سوزنی

هر آنچه باید در مورد نیدل طب سوزنی بدانید:

نیدل طب سوزنی قرن‌هاست که برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. این مورد درمانی جایگزین برای راهکارهای پزشکی است که از چین نشات‌ گرفته و امروزه در کل جهان گسترده شده‌ است. پزشکان طب سنتی به صورت ماهرانه از سوزن‌های نازک، به کاهش درد و سایر علائم بدن کمک می‌کنند. چه به فکر طب سوزنی باشید یا علاقه‌مند به مطالعه آن، در این مقاله از طب صبا نکاتی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا بیشتر با این طب آشنا شوید.

عمیق ترین راه برای تحریک نقاط بدن برای درمان بیماری از طریق تمرین چی گونگ مراقبه نقطه‌ای و سوزن پرس نیدل است. با این حال، این نیاز به خدمات به کمک یک پزشک آموزش‌دیده امکان پذیر خواهد بود. قبل از انجام طب سنتی باید نکاتی را مدنظر قرار دهید.

نیدل طب سوزنی فشاری بر شما وارد نمی‌کند

همان طور که می‌دانید متخصصان طب سوزنی در طول درمان سوزن‌هایی را در پوست شما قرار می دهند، اما این سوزن ها بسیار نازک هستند. حتی ممکن است واردشدن این سوزن‌ها در بدن را متوجه نشوید. در واقع، آنها بسیار نازک تر از انواع سوزن‌هایی هستند که برای تزریق در درمانگاه‌ها یا بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند. وقتی سوزن‌های طب سوزنی وارد پوست شما می‌شود، به احتمال زیاد چیزی جز فشار جزئی احساس نمی‌کنید. البته این مورد بستگی به آستانه تحمل نیز دارد. به طور کلی درد غیرقابل تحمل ندارد و شما واردشدن سوزن را به دلیل کوچکی آن حس نخواهید کرد.

نیدل طب سوزنی امروزه به اندازه یک تار مو نازک هستند و درد ندارند. آنها یکبار مصرف، استریل و از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند. هزاران سال پیش، این داستان متفاوت بود و سوزن‌های طب سوزنی اولیه از سنگ‌های تیز، بامبو یا استخوان ساخته می‌شدند.

درمان با نیدل طب سوزنی به جلسات متعدد نیاز دارد

در حالی که خرید سوزن طب سوزنی یک شکل موثر برای تسکین درد است، معمولاً برای ارائه نتایج طولانی مدت بیش از یک جلسه درمان لازم است. بسته به میزان دردی که تجربه می‌کنید یا اینکه برای نوع خاصی از بیماری به طب سوزنی نیاز دارید. ممکن است طب سوزنی شما چندین درمان دیگر را نیز در بدن که بر درد و مشکل تاثیر می‌گذارند نیز برعهده بگیرد. درواقع وقتی بخشی از بدن دچار درد می‌گردد، نواحی متعددی را درگیر و دچار مشکل می‌کند که هر کدام نیاز به درمان دارند. بنابراین برای درمان مشکلی در بدن ممکن است شما جلسات متعددی را طی کنید.

خوردن مقداری غذا قبل از درمان توصیه می‌شود

قبل از آنکه برای جلسات طب سوزنی بروید، توصیه می‌شود کمی غذا بخورید تا معده‌تان خالی نباشد و انرژی لازم را در هنگام سوزن زنی داشته‌باشید. این کار باعث می‌شود تا شما از خطراتی مانند کاهش سبکی سر در طول درمان نجات یابید.

سوزن نیدل طب سوزنی فقط یک بار استفاده می‌شوند

اگر نگران استفاده از سوزن برای مشتریان دیگر هستید، به خاطر داشته‌ باشید که متخصصان طب سوزنی موظفند سوزن‌های استفاده‌ شده را دور بریزند و برای هر درمان از سوزن‌های جدید استفاده کنند. بیش از 300 نقطه طب سوزنی در بدن وجود دارد. نقاط از سر تا پا قرار دارند که توسط سیستم مریدین طب سوزنی به هم متصل می‌شوند. هر نقطه کارکرد خاص خود را دارد و بسیاری از آنها هم در سطح فیزیکی و هم در سطح ذهنی-عاطفی کار می‌کنند.

هنگام انجام طب سوزنی لباس گشاد توصیه می‌شود

پوشیدن لباس‌های گشاد باعث می‌شود متخصصان طب سوزنی راحت‌تر به مناطق مورد نظر در بدن دسترسی داشته‌باشند بدون اینکه شما مجبور شوید لباسی را درآورید. لباس‌های گشاد باعث می‌شوند که جریان خون راحت‌تر در بدن گردش و به انجام طب سوزنی کمک کند. پوشیدن لباس‌های تنگ در هنگام سوزن زنی کارتان را سخت می‌کند و احتمال اینکه شما مجبور شوید آنها را در بیاورید، وجود دارد.

نیدل طب سوزنی

به مشکلات متعدد سلامتی کمک می‌کند

طب سوزنی معمولاً با تسکین درد همراه است، اما می توان از آن برای بسیاری از مسائل سلامتی دیگر نیز استفاده کرد. اینها شامل مشکلات گوارشی، آلرژی، اضطراب، مشکلات قاعدگی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها است.

می‌تواند عوارض جانبی مفیدی ایجاد کند

انجام طب سوزنی می‌تواند عوارض جانبی متعددی ایجاد کند تا سلامت کلی بدن شما را بهبود بخشد. بعد از انجام طب سوزنی احتمالا متوجه شوید که احساس انرژی بیشتری می‌کنید و استرس کمتری دارید. همچنین ممکن است خوابتان تنظیم شود و راحت‌تر بتوانید بخوابید.

قبل از استفاده از نیدل سوجوک باید بررسی شرایط فیزیکی صورت پذیرد

به منظور تعیین موثرترین نوع درمان طب سوزنی برای شما، متخصص طب سوزنی نیاز دارد تا بررسی شرایط فیزیکی شما را انجام دهد. این گزینه ممکن است شامل بررسی نبض یا تنش در قسمت‌هایی از بدن شما باشد. زمانی که کاملا بدن از نظر فیزیکی مورد بررسی قرار گیرد، دوره درمان راحت‌تر صورت می‌پذیرد.

طب سوزنی درمانی باستانی

طب سوزنی نوعی درمان معنوی یا مذهبی نیست. این بر اساس اصول طب باستانی چینی است که برای قرن ها اثربخشی آن بر روی بدن ثابت شده‌است.

درکنار طب سوزنی درمان‌های دیگری نیز انجام می‌گیرد

پزشکان طب سوزنی گاهی اوقات انواع دیگری از درمان را برای تکمیل طب سوزنی انجام می دهند. اینها شامل طب فشاری، حجامت و ماساژ است.

روش درمان با سوزن طب سوزنی

  1. از آنجایی که سوزن‌های طب سوزنی مانند سوزن های فلبوتومی توخالی نیستند، اعتقاد بر این است که بیشتر بافت بدن را جدا می کنند تا اینکه آن را برش دهند.
  2. پس از یافتن نقطه مورد نظر طب سوزنی، لمس نقطه برای آماده‌سازی بدن برای سوزن مهم است.
  3. یک سوزن بسیار کوچک ممکن است به یک معرفی‌کننده نیاز داشته باشد که در اکثر سوزن‌ها وجود دارد. معرفی‌کننده یک لوله پلاستیکی است که چند میلی متر کوتاه‌تر از سوزن است. معرفی‌کننده را در بالای نقطه طب سوزنی قرار دهید و سپس سوزن را در واردکننده بیندازید. دسته سوزن چند میلی‌متر از قسمت بالای معرفی‌کننده بیرون‌زده است.
  4. وارد کننده را بین انگشت شست و انگشت سوم دست غالب خود نگه دارید، سوزن را با استفاده از انگشت اشاره خود به پوست ضربه بزنید. با تمرین، تشخیص میزان مناسب نیروی مورد نیاز برای سوراخ کردن پوست آسان است.
  5. پس از ضربه اولیه سوزن به پوست، وارد کننده را با دقت خارج کنید. سپس، سوزن را می توان به عمق بیشتری فشار داد و به محل مورد نظر زاویه داد. به طور معمول، سوزن وارد بدن می‌شود، اما عمق آن به نقطه طب سوزنی بستگی دارد. یک نقطه در پشت گردن ممکن است 2 تا 3 سانتی متر، اما یک نقطه در پیشانی ممکن است تنها چند میلی متر عمق داشته باشد.

سخن پایانی

برای آن‌که بخواهید استفاده از نیدل‌های طب سوزنی را یاد بگیرید نیازمند تخصص، آموزش و تمرین فراوان است. هرگونه اشتباهی در طب سوزنی مشکلات بیشتری را برای شما به وجود می‌آورد. بنابراین اگر تمایل به یادگیری را دارید بهتر است به مراکز تخصصی پزشکی مراجعه کنید و در تمرینات خود دقت لازم را داشته‌باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *